Igen, a szerződés minden esetben szükséges.
Sem a foglaláshoz, sem a szerződéskötéshez nem szükséges a találkoznunk. Amennyiben igénylitek, webkamerán keresztül tudunk beszélni a részletekről, továbbá a szerződéskötés online is történhet.
Szerződéskötéskor foglaló megfizetésére van szükség, melynek mértéke a szerződésben szerepel.
A foglalás akkor tekinthető véglegesnek, amint a foglaló összege beérkezett, és az aláírt szerződések is eljutottak mindkét félhez.
Az összeset! Az fotóanyagból csupán a rontott, hibás képek kerülnek törlésre. Darabszám korlát nincs! Iránymutatásul: egy egész napos esküvői anyagból a várható átadott mennyiség kb. 1200 kép. Ezt a számot befolyásolja majd a szertartások száma, és időtartama, a vendégek száma, rendelkezésre állási idő, stb...
Az esküvőt követően 2-3 napon belül átadok 30-50db képet, de előfordulhat, hogy a teljes anyag elkészültére, 4-6 hetet is várni kell.
A stúdió bérleti díjat számíthat fel. Ez a fotózás árán felül kerül elszámolásra, melyet a stúdiónak kell kifizetni.
Érdemes már egy évvel előre tervezni, hiszen nagyon gyorsan elfogynak a következő év nyarának időpontjai. Sőt! Néha már 2 évre előre is. Ezen segíthet, ha nem hétvégére esik az esküvőtök, vagy ha tavaszi, vagy őszi időpontot választotok.
Munkáim során mindig a minőséget tartom szem előtt, ezért elengedhetetlen a professzionális felszerelés megléte. Egy felszerelés azonban nem elég, meghibásodás esetére mindenből kell tartalék, ezért 2 gépvázzal dolgozom, valamint úgy választottam meg az objektívparkomat, hogy az objektívek meghibásodása esetén se legyen probléma.
Canon rendszert használok fullframe gépvázakkal, „L” sorozatú, professzionális objektívekkel, fényerős, fix optikákkal. A teljes felszerelés értéke 3-4 millió Forintot tesz ki hozzávetőlegesen.
A 2 gépváz azonban nem csak a biztonságot szolgálja. Számos olyan helyzet van a szertartások alatt, amikor nincs lehetőség és idő objektívet cserélni. Ekkor villámgyorsan elérhető egy másik gyújtótávolság.
Az események dokumentálásán kívül különös figyelmet fordítok a világítás tökéletesítésére. Stílusomra jellemző akkumulátoros nagyvaku használata kültérben, ebben a vakuk Ferrarija, egy Profoto B1 áll rendelkezésre. Tánctereket, sötét termeket Canon rendszervakukkal világítok meg, a dekorációs világítás által keltett hangulat megőrzése mellett.
Ahogyan már fentebb írtam: nálam a minőség az első. 10 éves tapasztalattal, felszereléssel, tudással a hátam mögött igyekszem úgy alakítani az áraimat, hogy az elfogadható legyen számunkra.
Elképzelhető. Ma már elérhetőek az olcsó digitális fényképezőgépek bárki számára. Gyenge felszereléssel és hézagos tudással éles helyzetben is tud teljesíteni 12 órán keresztül hibátlanul, nyári 40 fokos hőségben stresszesebb körülmények között?
A fotós kiválasztásánál alaposan nézzétek át a portfolióját! Ne csak kiemelt képeket nézzetek tőle, hanem tekintsétek meg 1-1 TELJES esküvő anyagát is, hogy átfogóbb képet kapjatok a munkájáról. Lehetséges, hogy a beállított képeket nem ő találta ki, hanem egy workshopon csinálta más instrukciói alapján. Nálam valódi esküvőket találtok a portfolióban!
Ahogyan már fentebb írtam: nálam a minőség az első. 10 éves tapasztalattal, felszereléssel, tudással a hátam mögött igyekszem úgy alakítani az áraimat, hogy az elfogadható legyen számunkra.
Szeretem a környezeti fényeket keverni mesterséges fényekkel. Én nem „csak természetes fénnyel dolgozó” fotós vagyok, aki így leplezi, hogy semmit sem tud a világításról. Először megkeresem a helyszínt, a kompozíciót, beállítom a világítást, majd kijavítom a pózt. Mindezt úgy, hogy a képek cseppet se hassanak mesterkéltnek. Én nem a „pillanatot kapom el”, azaz örökítem meg előnytelen tartással görnyedve, kitekeredve az embereket.
- Nem valódi esküvőt láttok a portfoliojában: fizetett modellel, workshop keretein belül, korlátlan rendelkezési idő alatt tökéletesített képek nem a valóságot tükrözik!
- Utómunka teljes hiánya: A fotós túlvállalta magát, vagy fogalma sincs a feldolgozási módszerekről. Fehéregyensúly+expozíciós értékek elcsúszva, ferde/dőlő képek, rossz kompozíció. Narancssárga/kék tónusba húzó összhatás.
- Kihagyott/elfelejtett képek: sajnos kaptam már hívást olyan kétségbeesett ifjú pártól, hogy 2 nappal az esküvőjüket követően jöttek rá, hogy egyáltalán nem készült csoportkép. Amikor számon kérték a fotóst, ő egyszerűen „nem ért rá” visszajönni, és pótolni legalább a családi képeket. Ezért is jó, ha van szerződés!
A fotós felszerelése is amortizálódik, akár egy autó. 1-1 fényképezőben is ketyeg a „kilométeróra”, ahogy egy autóban is. A redőnyzár élettartama véges. A zoom objektívek szalagkábelei kopnak-nyúlnak, a blendemozgató elektromechanikák széthullanak. A számítógépek háttértárainak üzemórái pörögnek. A fotósnak is tovább kell képeznie magát, hogy lépést tudjon tartani a technikai fejlődéssel, stílusirányzatokkal, trendekkel.
Rengeteg járulékos költéséggel jár ez a tevékenység, amire nem is gondolnak sokan: adók, asszisztens, amortizáció (fotós és informatikai háttér), gépjármű, szállás, étkezés, munkaruha, stb... Az általatok kifizetett összegnek csupán töredéke marad a fotós haszna.
Az ő képei életetek végéig emlékeztetnek majd erre a napra, míg a vacsora, vagy a bérelt autó talán annyira nem. 20-30 év múlva felbecsülhetetlen érték lesz, amikor a gyerekekkel, vagy az unokákkal együtt lehet nézegetni őket. Olyan emberekkel találkozhattok a képeken újra és újra, aki talán már addigra nem is lesz köztünk.
Támogat Titeket, hiszen olyanokra is kell gondolnia, amire elsőre nem is gondolnátok. Követ Titeket bárhova, és jelez, ha valami nem stimmel.
Az esküvői fotók életed leghosszabb távú befektetései lesznek, generációk fogják a digitálisan rögzített, sohasem fakuló képeket nézegetni, az esküvői albumotok csodálni.